Sakal çıkarıcı yöntemler Ürün Görseli

Köselik tedavisi için hangi doktora gidilir?

Köselik erkeklerde görülen bir rahatsızlıktır. Genlere ya da hormonlara bağlı olarak oluşabilir. Ergenlik çağından itibaren sakalı hiç çıkmayan kişiye köse denir. Köselerin çok az sakalı olabilir ya da hiç olmayabilir. Sakalı seyrek olanlar köse değildir ancak estetik açıdan yetersiz olduğu için köse gibi düşünülebilir. Köse olup olmadığını anlamak için 14-15 yaşına kadar beklemek gerekir. Eğer hala yüz bölgesinde kıl oluşumu başlamadıysa bu konu araştırılmalıdır. Köselerin bacak ve genital bölgelerinde kıllanmalar olabilir. Genellikle kol ve yüz bölgesinde kıl oluşumu meydana gelmez. Köselik için öncelikli olarak akrabalar incelenebilir.

Bırakın sakallarınız uzasın !Köselik genetiğe bağlı olarak çıkabilir. Yakın akrabalarda köselik varsa sizde de olabilir. Günümüzde köseliğin tedavisi için sakal çıkarıcı yöntemler ve hormon tedavileri uygulanmaktadır. Sakal serumu gibi ürünlerin bu konuda işe yaradığı görülmüştür.

Köselik herhangi bir akrabada yoksa ve hala sakal belirtisi yoksa köselik için bir doktora başvurmak gerekir. Köseliğin sebebi hormonlardan kaynaklı olabilir bu da başka rahatsızlıkları habercisidir. Testosteron hormonunun yetersiz olması sebebiyle kıl oluşumu başlamayabilir. Testosteron hormonu erkeklerin cinsel hormonudur. Erkekliğin ve cinsel gücün sembolü olan testosteronun yetersiz olması çözülmesi gereken bir hastalıktır.

Köselik tedavisi için hangi doktora gidilir?

Köseliğin incelenmesi için önce cildiye bölümünde kontroller yapıldıktan sonra hastalığın nedeni teşhis edilmesi için Endokrinoloji kliniğinde hormon testi yapılmalıdır. Devlet hastanelerinde bu bölümlerde muayene olmak mümkündür.

Köselik sorunu olmayanlar ancak seyrek sakallardan şikâyetçi olanlar için Dermo mineral sakal serumu takviyeleri ya da minoxidil gibi losyonlar tavsiye edilmektedir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR

YORUM GÖNDER

  • İsim
  • Eposta
  • Yorum

YORUMLAR (0 )