Sakal çıkarıcı yöntemler Ürün Görseli

Kalp hastalığı riski kel ve beyaz saçlılarda 5 kat arttı

Yeni bulgular, erkek tipi kelliklerin ve gri saçların erkenden erkenden alınmasının, 40 yaşın altındaki erkeklerin kalp rahatsızlığı riskine girdiğini ortaya koyuyor. Aslında bu erkekler, obezite tarafından ortaya atılan riskten daha yüksek bir riski temsil eden, durumu geliştirme konusunda beş kat daha fazladır.

Yüksek tansiyon , yüksek kolesterol , obezite , sigara ve fiziksel hareketsizlik “geleneksel” nin sadece bir kaçıdır risk faktörleri geliştirmek için kalp hastalığı olan, önde gelen nedenidir ABD’de insanlar arasında ölüm.

Ancak yeni araştırmalar, bu listeye iki risk faktörü eklenmesi gerektiğini gösteriyor: erkek tipi kellik ve erken gri saç.

Sonuçlar Ahmedabad, Hindistan Kardiyoloji BM Mehta Enstitüsü ve Araştırma Merkezi’nde Kardiyoloji Bölümü’nde doçent olan Dr. Kamal Sharma, liderliğindeki – – çalışmanın sunuldu 69 Yıllık Konferansı Hindistan’ın Kardiyoloji Derneği’nin , Kolkata, Hindistan’da düzenlendi.

Araştırmanın ilk yazarı , BM Mehta Kardiyoloji ve Araştırma Merkezi Enstitüsünde kıdemli bir kardiyoloji öğrencisi olan Dr. Dhammdeep Humane’dir.

Kellik ve kalp hastalığı riskini incelemek

Sharma ve arkadaşları koroner arter hastalığı olan 40 yaşın altındaki 790 erkeği ve yaş uyumlu sağlıklı kontrolleri olan 1.270’i araştırdı .

Ekip, katılımcıların sağlığını bir elektrokardiyogram, bir ekokardiyogram, kan testleri ve koroner anjiyografi kullanarak değerlendirdi.

Erkek tipi kellik, 0 (kellik yok) ila 1 (hafif) arasında, 2 (orta) veya 3 (şiddetli) arasında değişen bir skor kullanılarak değerlendirildi. Kafa derisinin 24 kez görüşleri analiz edildikten sonra katılımcılar bir puan aldı.

Gri ve beyaz tüylerin yüzdesi belirlendi ve katılımcılar için bir “saç beyazlatma skoru” elde etmek için kullanıldı. Araştırmacılar aynı zamanda koroner arter hastalığının bir göstergesi olan anjiyografik lezyonlarını inceledi.

Sharma ve arkadaşları hem kalp hastalığı grubunda hem de kontrol grubunda lezyonların şiddeti ve kellik arasındaki ilişkiyi analiz ettiler.

Sonuçlar, koroner kalp hastalığı olan erkeklerin yarısının gri saçlı olduğunu ve sağlıklı erkeklerin sadece yüzde 30’unun olduğunu gösterdi. Ve erkeklerin neredeyse yarısı (yüzde 49) sağlıklı grupta yüzde 27 ile karşılaştırıldığında erkek tipi kelliklere sahipti.

Kalp hastalığı için ekstra izleme gerekli

Erkek tipi kellik, koroner arter hastalığı riskini 5.6 kat artırdı ve erken gri tonlama 5.3 kat arttı. Karşılaştırma yaparak, obezite, kalp hastalığı riskini 4 kattan biraz fazla artırdı.

Tip 2 diyabet , hipertansiyon , ailenin kalp hastalığı öyküsü, vücut kütle indeksi ( BKİ ), trigliserid ve sigara kullanımı da koroner arter hastalığını öngördü.

BM Mehta Kardiyoloji ve Araştırma Merkezi Enstitüsü’nden üçüncü sınıf öğrencisi olan çalışma ortak yazarı Dr. Sachin Patil, “Genç erkeklerdeki koroner arter hastalığının insidansı” artmakta ancak geleneksel risk faktörleri tarafından açıklanamamaktadır. ”

“Erken gri tonlama ve [erkek tipi kellik]”, “kronolojik yaşa bakılmaksızın vasküler yaşla iyi ilişkilendirilir ve koroner arter hastalığı için makul risk faktörleri” diyor.

Dr. Sharma, “Kellik ve erken grenli olma, koroner arter hastalığı için risk faktörleri olarak düşünülmeli ve bu faktörler, toplam kardiyovasküler riskin belirlenmesinde önemli olabilecek kronolojik değil, biyolojik olabileceğini” söyleyerek, bu düşünceleri yineler.

“Halen hekimler biyolojik yaşı tahmin etmek için sağduyu kullanıyor ancak geçerliliği olan bir ölçeğe ihtiyaç duyuluyor” diye ekledi.

Erken gri ve androjenik alopesi olan erkekler, koroner arter hastalığı için ekstra izleme ve sağlıklı beslenme, egzersiz ve stres yönetimi gibi yaşam tarzı değişiklikleri konusunda tavsiyeler almalıdır .”

Dhammdeep Humane

Humane, “Çalışmamız dernek buldu” diyor Dr. Humane, “statinler, kellik veya erken gri olan erkekler için statinler önermek için nedensel bir ilişki kurulmalıdır”.

YORUM GÖNDER

  • İsim
  • Eposta
  • Yorum

YORUMLAR (0 )